czwartek, 1 października 2015

Parada postaci literackich

Witajcie miłośnicy konkursów!
żródło : agnieszkanaopak.wordpress.comZapraszamy gimnazjalistów do udziału w konkursie "Parada postaci literackich". Myślę, iż Ci, którzy często zaglądają w moje progi poradzą sobie z zadaniami konkursowymi błyskawicznie. Podpowiedzią niech będą portrety autorów książek, których bohaterowie są opisywani w zadaniach konkursowych, umieszczone na tablicy przed biblioteką.

REGULAMIN I ZADANIA KONKURSOWE:

1.    W konkursie mogą wziąć udział uczniowie Gimnazjum.
2.    W przypadku wielu odpowiedzi zwycięzców wybierzemy według kolejności wpływu bezbłędnych rozwiązań.
3.    Na zwycięzców czekają nagrody – niespodzianki.
4.    Podpisane kartki z odpowiedziami należy oddać do biblioteki w terminie do 16.10.2015r.
5.    Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na tablicy przed biblioteką.

ZADANIA:

- Przeczytaj uważnie zamieszczone opisy postaci literackich.
- Zastanów się, w których książkach była o nich mowa.
- Napisz na kartce odpowiedzi według wzoru:
numer zadania, autor, tytuł książki, imię i nazwisko opisywanej postaci.

Odpowiedzi możesz wysłać także na e-mail

Zadanie 1.
„Miała piętnaście albo szesnaście lat, płowe włosy, roziskrzone oczy i zadarty nosek. Ani brzydka, ani ładna, ale smukła, gibka, zgrabna i zapewne silna. Na gołych nogach widniały liczne ślady zadrapań i stłuczeń.” Zmienia nie do poznania życie malarza Jerzego Zawidzkiego. Towarzyszył jej pies „wyjątkowej” urody, który zwał się Rolly."
Zadanie 2 
Nosi czerwoną dżokejkę, skórzaną kurtkę, nawet w najgorszy mróz nie ma rękawiczek. Uczył się w Pencey, gdzie lubił starego nauczyciela historii – pana Spencera. Spędza samotnie kilka dni w swoim rodzinnym mieście i ma kilka przygód, o których opowiada. Dzięki młodszej siostrze odzyskuje poczucie szczęścia i spokoju, wraca do domu.
Zadanie 3
Dziewczyna o wybuchowym temperamencie, spontaniczna i gwałtowna. Zgrabna brunetka o czarnych oczach w wielkich okularach i dużym uroku osobistym. Nie ma kompleksów – uważa, że jest inteligentna i posiada wiele zdolności, w tym także aktorski. Zakochana pierwszą młodzieńczą miłością w Pawle przenosi się do Poznania i podejmuje naukę w Liceum Poligraficznym.
Zadanie 4 
„Był bardzo mały i chudy jak na swój wiek. A sprawiał wrażenie jeszcze mniejszego i szczuplejszego niż w rzeczywistości, bo nosił wyłącznie stare ubrania po Dudleyu, który był prawie cztery razy od niego większy. Miał drobną buzię, kościste kolana, czarne włosy i jasne, zielone oczy. Nosił okrągłe okulary, zawsze poklejone celuloidową taśmą, bo od czasu do czasu Dudlejowi udawało się jednak trafić go w nos.”
Zadanie 5
„Dziewczynka, około lat jedenastu, ubrana była w bardzo krótką, wąską i brzydką sukienkę z szarożółtej, szorstkiej wełny. Na głowie miała wyblakły, brunatny kapelusz marynarski, spod którego opadały na ramiona dwa bardzo grube, czerwone jak ogień warkocze. Twarzyczka jej była drobna, blada,  chuda i bardzo piegowata, szerokie usta i duże, zmieniające barwę oczy to zielone, to znowu szare…Niepospolitą duszyczkę musiała posiadać ta biedna, bezdomna istotka, której nieśmiały Mateusz Cuthbert tak bardzo się przeraził.”

Powodzenia ! Wasza BiblioTekaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz