piątek, 30 listopada 2012

McdusiaBibliofil (gr. biblíon: książka; philos: przyjaciel, miłujący) – miłośnik, znawca i zbieracz rzadkich i cennych książek.
Bibliofil książkę traktuje jako swego rodzaju dzieło sztuki. Zwraca uwagę na kunszt wydania – jej układ typograficzny, ilustracje, oprawę, szlachetność użytych materiałów. Ceni unikalność posiadanego egzemplarza, docieka jego historii i okoliczności wydania.
O bibliofilu mówimy, gdy zwykła chęć posiadania zamienia się w zamiłowanie do zbierania książek, a zbroszurowane kartki papieru zaczynają być widziane jako dzieło wydawnicze. Jeżeli pasja bibliofila przeradza się w namiętność, staje się on bibliomanem, (bibliomaniakiem).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bibliofil
Witajcie bibliomaniacy:-)
Rozpoczynamy  dzisiaj naszą TOP- listę, książek ciekawych, zajmujących, wartościowych, wciągających, niesamowitych i takich, których nie sposób nie zauważyć!

Mam dla was nie lada gratkę, kolejny tom Jeżycjady. Rzecz się dzieje w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Przybycie Magdusi, córki Kreski, powoduje rewolucyjne zmiany w życiu rodziny Borejków, a z okazji ślubu Laury uruchamia działanie osławionego Fatum. Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi. 
Skąd się bierze niewątpliwy urok tych obsypanych nagrodami książek? 
Kwiat kalafiora wpisany został na Listę Honorową im.Andersena przez jury Intemationale Board on Books for Young People (IBBY) przy UNESCO, Noelka została uznana za książkę roku przez Polską Sekcję IBBY, Kalamburka otrzymała główną nagrodę Dużego Donga w konkursie na dziecięcy bestseller roku, Język Trolli wpisany został na listę Białych Kruków. 
Dla tych, którzy nie znają rodziny Borejków może to być zagadką. Ja się jednak  nie dziwię, od 30 lat jestem pod wrażeniem  tych książek. Głównym bohaterem wszystkich części jest rodzina. Rodzina pełna miłości, wybaczająca, pozwalająca popełniać błędy, zawsze obecna. Następnym ważnym elementem są wszechobecne autorytety. Dla młodszych czytelników informacja:  autorytet to osoba lub instytucja ciesząca się uznaniem, mająca kredyt zaufania co do profesjonalizmu, prawdomówności i bezstronności w ocenie jakiegoś zjawiska lub wydarzenia. Takich osób i o dziwo instytucji np. szkoła ..tak tak szkoła jest autorytetem:-)  w książkach Małgorzaty Musierowicz mamy dostatek. Zachęcam was moi mili bibliomaniacy czytajcie książki Małgorzaty Musierowicz, a życie wasze będzie pełne radości, miłości do mamy , taty, rodzeństwa, babci, dziadka, cioci z daleka, książek, wiedzy, nauki, przygody. Natomiast okaże się, że wszystkie przeciwności losu są albo do zaakceptowania albo do rozwiązania:-)))
Pozdrawiam wasza BiblioTeka
Dotychczas ukazały się, wielokrotnie wznawiane, następujące tomy serii zwanej Jeżycjadą:
1. Szósta klepka 
2. Kłamczucha 
3. Kwiat kalafiora 
4. Ida sierpniowa 
5. Opium w rosole 
6. Brulion Bebe B.
7. Noelka 
8. Pulpecja 
9. Dziecko piątku 
10. Nutria i Nerwus 
11. Córka Robrojka 
12. Imieniny 
13. Tygrys i Róża 
14. Kalamburka 
15. Język Trolli 
16. Żaba 
17. Czarna polewka 
18. Sprężyna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz