czwartek, 6 grudnia 2012

Dzień Świętego Mikołaja


Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.
Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa.
Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych. W większej części Europy, w tym w Polsce, Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest tradycyjnie 6 grudnia jako wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty, ukryte pod poduszką, w buciku lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu (np. w skarpecie).
Na skutek przenikania do europejskiej tradycji elementów kultury anglosaskiej (w szczególności amerykańskiej) także w Europie święty Mikołaj utożsamiany jest coraz częściej z Bożym Narodzeniem świątecznymi prezentami.
Żródło: Wikipedia
Witajcie!
Grzeczne dzieci i dorośli!
Nie wiem jak Wy moi mili, ale ja znalazłam dzisiaj pod poduszką prezencik :). mam też ja dla Was ciekawą propozycję. Posłuchajcie, a humor będzie Wam dopisywał cały dzień:-)
http://www.youtube.com/watch?v=UIE6FFOMROE#

Wasza zadowolona Biblio Teka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz